פרגולות

מידע חשוב על פרגולות לגינה ולמרפסת

פרגולות הן מבני הצללה נפוצים מאוד בארצנו החמה, וכמעט כל אחד יודע במה מדובר. יחד עם זאת, חשוב להבין שתחת המונח פרגולה מסתתרת למעשה קשת רחבה של אפשרויות, חומרים, עיצובים, גדלים ותוספות. כמו כן, בשוק פועלים לא מעט גורמים המציעים פרגולות לגינה ולמרפסת, הנבדלים זה מזה בניסיונם, באחריות שהם מספקים, בטיב עבודתם, בשירות הלקוחות שלהם ועוד. אז אם גם אתם מעוניינים לדעת על פרגולות למרפסת ולחצר כדאי שתקראו את המאמר הבא שמביע מידע בנושא.

כמה מילים על פרגולות עץ

כאמור, פרגולות יכולה להיות עשויות מחומרים שונות, כאשר שני החומרים הבולטים הינם העץ והאלומיניום, אך ישנן גם פרגולות העשויות מפלסטיק ומברזל. אין ספק כי החומר הנפוץ והמבוקש ביותר בישראל הוא העץ ויש לכך סיבות טובות מאוד. ראשית, מבין כל החומרים שהוזכרו לעיל עץ הוא החומר הטבעי שמשתלב היטב עם סביבת הבית החיצונית. אכן, גם פרגולת האלומיניום הטובה ביותר לא יכולה להתחרות עם המראה האלגנטי והטבעי של עץ, המתמזג בצורה הרמונית עם הדשא, השיחים והעצים של הגינה, והוא מקנה לבית מראה נינוח, כפרי וים תיכוני – המשתלב היטב בסגנונות הבנייה המקובלים בארצנו.

יתרון נוסף של פרגולה מעץ הוא המגוון הרחב של אפשרויות העיצוב. עץ הוא חומר גלם נוח לעבודה שניתן לבצע עימו פרגולות מרהיבות ביופיין, ואף להוסיף להן אלמנטים מחומרים אחרים כדוגמת פרזולים. את התוצר הסופי אפשר להתאים באופן מדויק לרצונות הלקוח ולמסגרת התקציב שלו, ואכן, אם תשאלו בעלי פרגולות עץ על שביעות רצונם – תראו שהתשובות חיוביות מאוד. מעבר לכך, פרגולות עץ גם זולות באופן יחסי לפרגולות אלומיניום, כאשר פערי המחירים יכולים להיות משמעותיים, אולם חשוב לציין שגם מחירי פרגולות עץ משתנים בהתאם לסוג העץ, סוג הפרגולה וגודלה, מורכבות העבודות והיבטים ייחודיים. 

לבסוף, יש לציין כי היתרון היחסי של פרגולות מאלומיניום לעומת פרגולות לגינה מעץ, הוא העמידות בפני תנאי מזג האוויר. אכן, בהיותו חומר גלם טבעי העץ יותר פגיע לקרינת השמש, לרטיבות ולמזיקים שונים, אם כי תהליכי העיבוד והחיטוי שהוא עובר הופכים אותו לעמיד הרבה יותר. יחד עם זאת, הוא עדיין נדרש לתחזוקה (שאיננה מורכבת במיוחד) כפעם בשנה, וזהו שירות שאנו מספקים. בעיקרון, אם תשמרו על פרגולת העץ שלכם כמו שצריך, תוכלו ליהנות ממנה לשנים רבות וטובות בביטחון רב ובלי בעיות מיוחדות.

מי מקים פרגולות עץ?

אם תקלידו בגוגל את הביטוי “פרגולות מומלצות” או “פרגולות עץ” תקבלו אלפי תוצאות על המסך. ואולם, חשוב להבין שבשוק פועלים לא מעט גורמים הנבדלים זה מזה במידת המקצועיות, הניסיון והוותק, ובכלל בגישת השירות. מאחר שהקמת פרגולה אינה עניין של מה בכך, ובכל זאת כרוכה בהוצאה לא מבוטלת בעוד הפרגולה תלווה אתכם לשנים רבות וטובות, חשוב לפנות אל חברה רצינית כמו יסודות עבודות עץ.

חברתנו חרטה על דגלה לעשות שימוש בחומרים אקולוגיים, עם מינימום נזקים לאדם ולסביבה, ושימוש בעצים מובחרים המגיעים בין היתר מברזיל, מהמזרח הרחוק ומפינלנד. לאורך השנים צברנו מוניטין מצוין בזכות הקפדה על בניית יסודות חזקים, עבודות גימור מעולות, שימוש בחומרים משובחים, וכן שירותי חידוש ותחזוקה מתקדמים. כבר יותר מחמש עשרה שנה שאנו אמונים על עיצוב, תכנון והתקנת פרגולות למרפסת ולגינה מעץ, וזאת לצד מוצרים נוספים כגון מחסנים, מבנים, צימרים, גדרות, דקים ותוספות בנייה מעץ. הצוות המקצועי שלנו מלווה את הלקוח לכל אורך הדרך, החל משלב הרעיון ועד לסוף הביצוע לשביעות רצונות המלאה.

אולם הליווי אינו נגמר כאן וממשיך לכל אורך תקופת האחריות, העומדת על 5 שנים בכל פרגולה שאנו בונים. ואנו גם ממשיכים לעמוד לרשותכם בכל עניין או בעיה בשאיפה לספק שירות מקיף וקשוב.

האם צריך אישור לפרגולה?

לא פעם לקוחות שפונים אל חברתנו מעוניינים לדעת אם צריך להוציא אישור לפרגולת עץ. השאלה שלהם בהחלט במקום כי עד לשנית 2014 הקמה של פרגולה הייתה מצריכה לעבור דרך חתחתים בירוקרטית. על כן, אנשים רבים ויתרו על התענוג של הפרגולה וחלקם הסתכנו בקנסות, בעוד אחרים נאלצו לחכות זמן ממושך עד שקיבלו את האישור לבנייה. למרבה השמחה, המצב כיום שונה לחלוטין ומקבלי ההחלטות הבינו כי תהליכים מורכבים אלו פוגעים הן באזרחים והן בוועדות התכנון שכורעות תחת העומס. בימינו כבר לא צריך אישורים מיוחדים עבור מרבית הפרגולות המוקמת, וזאת בזכות חוק שנקרא “חוק הפרגולות” למרות שהוא עוסק בעוד תוספות בנייה.

לפי הרפורמה שכאמור כבר נכנסה לתוקף, לא צריך להוציא אישור לפרגולה כל עוד היא עומדת בהגדרות. כלומר, היא צריכה להיות בעלת תקרה שבוניה בצורה חלקית, להיות עשויה מחומרים קלים, בין קורות התקרה יש רווחים המהווים 45% לפחות מהשטח, וכמובן שהמבנה עצמו מיועד להעניק הצללה. בהמשך נראה שניתן בהחלט ליהנות מפרגולה גם בחורף, ועל כך נרחיב. מעבר לכך, על מנת לזכות בפטור מאישור צריך שהפרגולה לא תהיה יותר גדולה מ- 50 מ”ר, או יותר גדולה מרבע מהשטח הפנוי ליד הבית. בדרך כלל פרגולות הן בגודל של לא פחות מ- 12 מ”ר.

יש לציין כי למרות הפטור מהוצאת היתר, עדיין צריך לדווח לוועדת תכנון ובנייה מקומית על ההקמה באמצעות שליחת טופס ייעודי. הוועדה עצמה אינה מחויבת בתגובה, ולכן מדובר למעשה באישור אוטומטי של הדיווח. יחד עם זאת, ישנם מצבים שבהם כן צריך לקבל את האישור, למשל אם מקימים פרגולה ששטחה יותר מ- 20 מ”ר או בפרגולה שנועדה לשרת שימושים נוספים. לצוות המקצועי שלנו יש ניסיון רב בנושא ונשמח להסביר לכם את כל הפרטים.

לא כל הפרגולות אותו הדבר…

יכול להיות שכאשר אתם חושבים על פרגולות יש לכם בראש תמונה אחת מסוימת. ואולם, הפרגולות שונות זו מזו בקשת רחבה של היבטים. כך לדוגמא. ניתן לבנות את הפרגולה מסוגים שונים של עצים כאשר סוג העיבוד שעצים אלו עוברים משפיע על איכותם, על התחזוקה שלהם, על יכולתנו לחדש אותם עבורכם וכדומה. ראשית, ישנו העץ המלא שידוע גם בכינוי עץ גושני, כלומר עץ שחותכים אותו בתור גוש אחד מהגזע, ולאחר מכן עובדים עליו באמצעות חיתוך ניסור והקצעה באופן מרובע או מלבני, ומלטשים אותו. כך מקבלים את המראה הכפרי והטבעי שכולם אוהבים בפרגולות. יחד עם זאת, חשוב לציין כי עץ גושני, בהיותו טבעי לחלוטין, עובר עם השנים שינויים עקב הטמפרטורות כגון כיווץ והתרחבות. לכן, עם הזמנים עשויים להיווצר בעץ הגושני סדקים, שדווקא נראים יפה ואותנטיים בפרגולה, אולם הוא מתאים לפרגולות בשטח פחות גדול.

אם מעוניינים בפרגולה הנפרשת על פני שטח יותר גדול, בדרך כלל מומלץ לבחור בעץ רב שכבתי. בניגוד לעץ המלא, שאותו לוקחים כאמור בחתיכה אחת, כאן משתמשים בכמה חתיכות מגזעים שונים, חותכים אותן לחתיכות קטנות ומדביקים אחת לשנייה כדי ליצור קורה אחת. בצורה זו ניתן ליצור קורה יותר מאסיבית וחזקה, ולכן היא יותר תתאים לפרגולה גדולה ומאסיבית יותר. המראה המתקבל גם כאן הוא יפה וטבעי, אך הגימור יותר חלק ולא נוצרים סדקים, ואין נטייה לשינוי צורה לאורך הזמן.

כפי שאמרנו, ישנם סוגים שונים של עצים שמהם הפרגולות יכולות להיות בנויות, כאשר לכל עץ יש תכונות ייחודיות וחזות נבדלת, כמו גם מחיר משל עצמו. לדוגמא, אחד העצים היותר שכיחים בפרגולות בארץ הוא האורן, אשר יש לו תכונות מצוינות של חוזק ועמידות, גוון בהיר שאפשר לצבוע בשלל גוונים, וכמו כן מחירו נוח וזול יחסית לסוגי עצים אחרים. עוד דוגמאות הן עץ דוגלס פייר שיש לו גוון אדמדם יפה, עץ אשוח בעל גוון לבן, ועוד. בכל מקרה, אלו הם עצים גושניים חזקים ועמידים עם חזות מחוספסת וטבעית שעברו הליכי חיזוק וחיטוי נגד מזיקים.

מעבר לכך, הפרגולות גם משתנות מבחינת סוג הבנייה, ההתקנה וההצבה שלהן. לדוגמא, ישנן פרגולות שנקראות “עומדות” מפני שהן מהוות למעשה מבנה העומד בעצמו על 4 עמודי תמיכה, בלי תמיכה של קיר. לכן, בפרגולות מסוג זה יש צורך לבצע יציקת יסודות מקצועית כדי להבטיח את היציבות. אלו הן פרגולות מומלצות לאנשים שיש להם חצר גדולה ומעוניינים ליצור בהם מתחם נוסף להסבה, שאינו צמוד לבית המרכזי. לעומת זאת, ישנו סוג של פרגולות שנראות “תלויות” מפני שהן נשענות בצידן האחד על קיר של הבית, כאשר הצד השני עומד על שני עמודים. מעל הקיר התומך ומעל לעמודים מניחים בדרך כלל קורות גשר ועליהן הקורות של הפרגולה. את הפרגולות האלו ניתן גם להתקין במקומות בעלי שטח יותר מוגבל וקטן.

הבדל אחרון בין פרגולות שנציין כאן הוא דרך החיפוי והקירוי שלה. יש להבין ולהדגיש כי פרגולות אינן בהכרח מעניקות הצללה רק נגד גשם, ובהחלט ניתן גם לבנותן כך שיגנו מגשם. זאת אומרת שהפרגולה מעניקה פתרון הן לימי הקיץ והן לימי החורף ולעונות המעבר, בעודה מגדילה את שטח ההסבה הכללי של הבית, מביאה לניצול טוב בהרבה של שטח החצר והגינה, ועושה זאת בהרבה אלגנטיות וסטייל. 

אם כן, ניתן לבחור בסוגים שונים של קירוים וזאת בהתאם לשימוש המיועד עבור הפרגולה, מסגרת התקציב העומדת לרשותכם והחזות המבוקשת. לדוגמא, ישנן פרגולות המקורות עם לוחות בעלי מרווחים מסוימים זה מזה המספקים את רמת ההצללה המבוקשת, כאשר עליהם פרושות מחצלות של במבוק הנותנות הגנה משמש ומחום. אפשרות נוספת היא להניח בשיפוע על גבי מסילות סרגלי הצללה אלכסוניים, וניתן גם להשתמש בפוליגל, ברזנט, רעפים או סנטף בשביל לקבל הגנה מפני הגשם. יש לציין כי בכל מקרה חשוב שהפרגולה תיבנה עם שיפוע מתאים לצורך ניקוז של מי גשמים.

לסיום – קצת על תחזוקה וחידוש של פרגולות עץ

כפי שאמרנו, פרגולות לגינה מעץ מבוססות על חומר גלם טבעי והן חשופות לתנאי האקלים ופגעי מזג האוויר. לכן יש לבצע עליהן מעת לעת עבודות תחזוקה ובפרט יש לצבוע אותן לעיתים. את העבודות יש לבצע בהתאם לסוג העץ שממנו הפרגולה עשויה, באם יש לה קירוי נגד גשם, לפי בדיקה של מצבה הנוכחי ועוד. הצביעה עצמה מבוצעת בעזרת צבע ייעודי שיש בו רכיבים לסינון קרינת השמש ולדחיית מזיקים. כמו כן, אחת לכמה שנים כדאי להוסיף לפרגולה שכבת הגנה באמצעות מריחת שמן עץ עליה.

חשוב להדגיש כי חברתנו מספקת שירותי תיקון וחידוש פרגולות במידת הצורך. אנו בהחלט ממליצים, אחת לתקופה, להזמין אותנו ובעיקר אם אתם מרגישים בפרגולה מתחילה קצת לאבד את המראה החדש והיפה שלה. במקרים אלו אנו מבצעים חידוש ברמת עומק שונות ובהתאם לאבחון המקצועי, למשל שיוף של העמודים, שימון של העץ והחלפה של פרזולים, כאשר אתם בוחרים את הצבע ומקבלים פרגולה חדשה ויפהפייה.