fbpx

כל מה שרצית לדעת על דק סינטטי

בשנים האחרונות דקים סינטטיים הפכו למוצר מבוקש בחצרות, גינות, סביב בריכות, בגגות ומרפסות של בתים פרטיים, עסקים, מסעדות, בתי קפה, בתי מלון, מרכזי קאנטרי ועוד. הביקוש נובע מהאיכויות שמציגים דקים אלו, פשטות תחזוקתם, חזותם המרהיבה ושלל דגמי הדקים בצורות, מידות וגוונים שונים, עמידותם הגבוה והתאמתם לאקלים הישראלי. אז מה זה בדיוק דק סינטטי? מה היתרונות שלו? אך מתקינים וממי כדאי לרכוש? על זאת ועוד יפורט להלן.

התפתחות ענף הדקים הסינטטיים

עד לשנות התשעים של המאה העשרים עשו בארץ שימוש רק בדקים מעץ טבעי. משנות התשעים נכנס לשוק הדק הסינטטי שסיפק פתרון ריצוף חוץ ידידותי לסביבה ופשוט לתחזוקה. כמו כן עם השנים והתפתחויות טכנולוגיות בתחום עלתה איכותם של דקים אלו, והם הפכו להרבה יותר עמידים, פרקטיים ואסטטיים. בנוסף, אם בעבר דקים אלו התבססו רק על חומרים פולימריים כיום הם לרוב מעורבבים עם שבבים מעובדים של עץ שהופכים אותם ליותר עמידים ואסטטיים.

תעשיית הדקים הסינטטיים התרחבה וגדלה וחברות רבות החלו ליצרם בכל רחבי העולם, כאשר לא אחת איכות הדק מוכתבת בהתאם לארץ ייצורו. כך למשל, יש הבדל מהותי בין דקים סינטטיים המיוצרים בסין לבין כאלו המיוצרים בארה”ב, אירופה או ישראל. ההבדל ניכר בין היתר בעובי הדק, בסוג החומרים שמהם הוא מיוצר, עמידותו בפני פגעי סביבה וקרינת שמש, צורת התקנה ועוד. לכן, בכדי לזכות בדק סינטטי איכותי יש לבחון את מקור הדק ולוודא שהוא עמד בכל דרישות התקן ומציג רמה נאותה של עמידות בפני שחיקה.

מאפייני דק סינטטי 

דק סינטטי משמש תחליף איכותי לדקים מעץ ונחשב גם כפתרון ריצוף ירוק וידידותי לסביבה. הוא עשוי מחומרים שונים שרבים מהם כיום מבוססים על חומרים ממוחזרים של עץ מעובד ורכיבים פולימריים, המעורבבים יחד עם דבקים. הדקים הסינטטיים נחלקים לשלושה סוגים עיקריים – דקים מלאים, חלולים או מצופים. בנוסף, הדקים המוצעים כיום בשוק נבדלים באיכותם, יחס בין חומריהם השונים, סוג וכמות הדבקים שלהם, עמידותם, אחידותם צורת התקנתם, תחזוקתם ועוד. לכן, בכדי לזכות בדק טוב שיעמוד בתנאי מזג האוויר בארץ, חשוב לבחור בדק איכותי ממקור מומלץ, המציג פרמטרים גבוהים של איכות, בין היתר מבחינת העובי שלו, דרגת שחיקה וחזות.

אז למה כדאי דק סינטטי?

גורמים רבים במשק בוחרים בדק סינטטי לחצר, לגג או למרפסת שלהם לאור שורה ארוכה של יתרונות שמשטחים אלו מציגים:

איכות – בזכות התפתחות טכנולוגית של הענף מוצעים כיום בשוק דקים סינטטיים באיכות גבוהה ביותר הניכרת ברמת החוזק שלהם, עמידותם וחזותם.

עמידות – דקים סינטטיים איכותיים מתאימים למזג האוויר בארץ ומציגים רמה גבוהה של עמידות לאורך זמן בפני קרינת וחום שמש, גשם, מים, רוחות, אבק, לכלוך, מזיקים, כתמי שמן, חומרי ניקוי, וכן עמידות בפני שחיקה, דהייה, ריקבון, חבלות, עיוותים, עמידות בפני החלקה, עמידות בפני שינוי טמפרטורה קיצוניים ועמידות מפני אש.

חזות- הדקים הסינטטיים מוצעים בשוק בשלל צבעים, גוונים, מרקמים, מידות וצורות וכך מאפשרים התאמה מלאה של הדק לכל סגנון עיצוב מבוקש. שלא כמו דק טבעי ניתן לקבלם עם מראה חלק ואחיד או לחילופין לחקות באופן מושלם דק טבעי עם מרקמים וגוונים של סוגי עץ שונים.

איכות הסביבה- בימינו רבים מהדקים הסינטטיים הינם מוצרים ירוקים שעשויים מעץ מעובד ומפולימרים ממוחזרים. ככאלו הם תורמים להקטנת כריתת עצים עבור תעשיית דקים מעץ טבעי. כמו כן הדקים עצמם עשויים מחומרים אקולוגים, נחשבים בטוחים לשימוש וידידותיים לסביבה. 

שימושים- בזכות רמה גבוהה של עמידות ניתן להתקין דקים אלו במגוון מקומות בחצרות, גינות, מרפסות , גגות, סביב בריכות שחייה, כשבילי הליכה, עם מפלסים, למתחמים פנימיים, מדרכות, אזורי מסחר וציבור ועוד. 

התקנה- את הדק הסינטטי ניתן להתקין על גבי כל סוג של משטח, לרבות בטון, ריצוף ואדמה. כמו כן ההתקנה עצמה הינה מהירה, פשוטה ונקייה ומוצעת כיום כהתקנה נסתרת אחידה עם או ללא ברגים.

גימור- הדקים מאפשרים התקנה מקצועית עם גימור מדויק ברמת המילימטרים, וכן עם גימור אחיד, ללא שבבים ולא פחות ממושלם, גם במקרים של התקנה עם קצוות מעוגלים, לא סימטריים, בצמוד למדרגות ועוד.

תחזוקה- דק מעץ טבעי נדרש בעבודות תחזוקה שוטפות רבות המגנות על העץ הטבעי בפני פגעי סביבה, מזג אוויר ומזיקים, עם עבודות שונות של צביעה, שיוף, ליטוש ושימון. מנגד, דק סינטטי מציג רמה גבוהה של עמידות בפני גורמים אלו ולכן מלבד ניקיונו הוא כמעט ואינו נדרש בתחזוקה שוטפת ואין צורך בצביעה תקופתית שלו. 

ניקיון- דק סינטטי אינו רגיש למים וחומרי ניקוי וניתן לנקותו כמו ריצוף רגיל על ידי פעולות של טאטוא ושטיפה. 

תיקון- כאמור, דקים סינטטיים מציגים עמידות גבוהה לאורך זמן. יחד עם זאת, במקרה של לוח פגום אין בעיה להסירו ולהחליפו בחדש. מסיבה זו חשוב גם לקנות דקים רק של יצרן מוכר ואמין, שבמידת הצורך יאשפר לקבל ממנו לוחות דק תואמים לאלו שיש ברשותכם.

 

מגוון שימושים 

התקנת דק סינטטי מתאימה למגוון שימושים וצרכים שונים במרחב ביתי, מסחרי, עסקי וציבורי, כפי שניתן לראות בדוגמאות הבאות:

תחליף לדשא- בגין משמעת המים בארץ ועלות גבוהה של השקיית מדשאות, רבים בוחרים בדק כתחליף לדשא המספק משטח ישר, נוח ואסטטי בחצרות וגינות להסבה ובילוי.

פרגולות- דקים סינטטיים מעניקים פתרון ריצוף מעולה, ישר ואסטטי לפרגולות בחצרות בתים.

מקורות מים- בהיותם מציגים רמה גבוהה של עמידות בפני רטיבות ובהיותם מוצעים כמשטח לא מחליק, הם גם מעולים להתקנה סביב בריכות שחייה, בריכות נוי וג’קוזי. 

מרפסות- דקים סינטטיים גם מספקים פתרון ריצוף אסטטי וייחודי עבור מרפסות בדירות ובתים.

גגות- דק סינטטי מעניק אמצעי יעיל ונוח לריצוף גגות, לקבלת משטח בטוח, אסטטי ונוח לשימוש.

שבילים- הם גם יכולים לשמש כשבילי הליכה נאים ובטוחים בגינות וחצרות, שאינם מחליקים ומאפשרים מעבר בטוח ללא בוץ במרחב חיצוני. כמו כן תשתיות הדק מהוות בסיס טוב להתקנת גופי תאורה בחצר.

בתי קפה ומסעדות- בזכות יכולת לעמוד בעומסים כבדים, הדקים הסינטטיים מעולים להתקנה גם במשטחי ישיבה חיצוניים בבתי קפה ומסעדות פתוחות, עליהם ניתן להציב כסאות, שולחנות ושמשיות וכן הם מהווים בסיס טוב לסגירת המתחם בעונה הקרה.

בתי מלון וצימרים- גם בתי מלון וצימרים עושים שימוש רב במשטחי דק סינטטי, בין אם למתחמי ישיבה, שבילים, סביב בריכות שחייה ועוד.

גני אירועים- הדקים הסינטטיים משמשים גני אירועים כמשטחים עיקריים לקיום האירוע, הצבת שולחנות וכיסאות, אזורי קבלת פנים, מתחום חופה, כשבילים, להצבת שולחנות בופה ועבור רחבת ריקודים.

עסקים- גם עסקים רבים בוחרים בפתרון זה למרחבים חיצוניים שלהם, כמתחם אסטטי ונוח לעובדים בו הם יכולים לנוח ולהירגע.

בתי חולים ואבות- הדק סינטטי מספק משטחים בטוחים, נגישים ונוחים לשהות ומעבר במתחמים חיצוניים של בתי חולים, בתי אבות מרפאות ועוד.

מוסדות- הדקים הסינטטיים מתאימים לעוד מגוון שימושים נוספים במגזר מוסדי, לרבות מוסדות חינוך, גנים, בתי ספר ואקדמיות, גנים ופארקים ציבוריים, מרחבים חיצוניים במוזיאונים, מתנסים, משרדי ממשל ועוד.

 

פרמטרים לבחירת דק סינטטי

בבואכם לבחור דק סינטטי ישנם מספר פרמטרים בסיסיים שחשוב לבדוק:

עובי- חשוב לדעת שלעובי הלוחות של דק סינטטי יש השפעה ישירה על איכותו ועמידותו ודק יותר מיד דק יושפע מעומסי משקל ושימוש, ישחק ויתעוות. בדרך כלל עובי דק סינטטי מומלץ לשימוש בייתי עומד על שישה מ”מ עד שמונה מ”מ. דקים עבים יותר לרוב יידרשו למרחבים ציבוריים הומי אדם.

רמת שחיקה- יש לדעת כי דקים סינטטיים מדורגים לפי דרגות שחיקה, המסומנות לרוב במספרים וככול שהמספר גבוה יותר כך מדובר במוצר בעל עמידות יותר גבוהה בפני שחיקה. בדרך כלל לשימוש בייתי יש בחור בדק ברמת שחיקה ארבע ואילו לאזורי מסחר עם תנועה גבוהה של הולכי רגל וציוד עדיף לבחור דקים עם רמת שחיקה חמש. 

חזות- בימינו דקים סינטטיים מוצעים בשלל מרקמים, צורות, גדלים וגוונים, מדקים דמוי עץ ועד לדקים בצבעים אטומים שונים. את חזות הדק יש לבחור כך שיתאים לסגנון עיצוב המקום, בין אם מדובר בעיצוב כפרי, מודרני, קלאסי וכו’. כמו כן את צבע הדק כדאי להתאים לגוני קירות הבית, ריהוט קיים ונוף המקיף את החצר.

מחיר- ההבדלים בין הדקים הסינטטיים בשוק ניכרים גם במחירם. יחד עם זאת, עדיף שלא להתפשר על דק זול שלרוב יעיד גם על איכות נמוכה ואשר בסיכומו של דבר במבחן הזמן יעלה לכם יותר. מנגד, כן בין דקים איכותיים שונים שיש בשוק מומלץ לערוך השוואת מחירים ולבחור בספק המציע אותם עבור מחיר הוגן וכדאי.

 

הליך התקנת דק סינטטי

בכדי שדק סינטטי ישרת אתכם לאורך זמן אין זה מספיק לרכוש מוצר איכותי, אלא יש גם לדאוג שהוא יותקן כהלכה, בעזרת גורם מקצועי, מנוסה ואמין. הליך התקנת הדק מורכב ממספר שלבים בסיסיים, הכוללים:

תכנון מקדים- יש לבחון את השטח הנתון, מאפייניו וגודלו, להכין תוכנית עבודה עם שרטוטים מדויקים ובהתאם להם לבחור בסוג וכמות לוחות דק נדרשים, ציוד וחומרים.

הכנת השטח- דקים סינטטיים ניתן להתקין על סוגים שונים משטחים שיש להכינם כך שיאפשרו התקנה יציבה. בין היתר יש לפנות את המשטח מחפצים שונים ובמידת הצורך לדאוג ליישרו.

תשתיות-תשתיות הינן למעשה מסגרת המשמשת כבמה ייעודית להצבת הדק, אותה לרוב בונים מקורות עץ או עם פרופילים של ברזל. את הקורות של המסגרת מציבים במרווחים נאותים העומדים לרוב על שלושים וחמישה עד ארבעים ס”מ, בהתחשב במאפייני הדק המותקן וגודלו. כמו כן את המסגרת יש לצבוע היטב בשתי שכבות של סילר או צבע אטום. 

יסודות- יצירת יסודות יציבים מהווה את המפתח לעמידות דק סינטטי לאורך זמן. היסודות עצמם, מפתחים תשתיות וחומרים, יותאמו לסוג המשטח עליו מותקן הדק בין אם אדמה, בטון, ריצוף וכו’. כמו כן בסיום התקנת היסודות והתשתיות יש לוודא שהם אכן מפולסים ויציבים. 

יסודות באדמה- אם הדק מותקן על גבי אדמה חשוב להשאיר ביניהם רווח מספיק שימנע הצטברות של לחות, רטיבות ועובש. לשם כך יש צורך לחפור בורות עבור התקנת היסודות של תשתית הדק ולזפת את החלקים שבתוך האדמה לשם מניעת רקב או קורוזיה. בהמשך את הבורות ממלאים בבטון וממתינים לייבושו המלא.

הנחת לוחות הדק- על גבי מסגרת תשתיות יציבה ומפולסת מניחים את לוחות הדק ומחברים אותם. בכדי לזכות בדק אסטטי ובטוח מומלץ לבחור בשיטת התקנה נסתרת, שלא רואים את הברגים או כלל ללא ברגים, המעניקה משטח יפה, אחיד ומרשים במיוחד. ההתקנה נטולת ברגים מבוצעת באמצעות לוחות מיוחדים המתחברים אחד לשני כמו לגו או פאזל, באמצעות חריצים פנימיים מיוחדים.

 

מקור מומלץ לדק סינטטי

בכדי ליהנות מכל היתרונות שיש לדק סינטטי עם מוצר איכותי ועמיד, המותקן באופן מקצועי ונכון, חשוב לבחור בחברה מנוסה, מקצועית ומומלצת בתחום. דוגמא טובה למקור מומלץ עבור הזמנת והתקנת דק סינטטי הינה ללא ספק חברת יסודות, המתקינה דקים סינטטיים איכותיים ואקולוגיים, אידיאלים לסביבת ילדים. מדובר בדקים איכותיים שמיוצרים מחומרים ידידותיים לסביבה, יציבים ועמידים, ששומרים על חזותם המקורית לאורך זמן, ושאינם נדרשים בתחזוקה שוטפת. כמו כן הדקים בטוחים להליכה ואינם מחליקים, חסינים בפני אש וקל ופשוט לעצב אותם בכל סגנון מבוקש. בנוסף, דקים אלו ניתנים להתאמה לכל סביבה מבוקשת, לרבות סביב בריכה, על מרפסת גג וגם כהתקנה פנימית.

כל זאת מוצע עם מחירים הוגנים ואחריות ארוכת טווח ועם עבודות התקנה מקצועיות המבוצעות במהירות, בממוצע תוך כשני ימי עבודה. כמו כן הן מבוצעות על בסיס יסודות איכותיים ותשתית עמידה, מותאמת לסוג המשטח בין אם ריצוף, בטון, אדמה ועוד. הדקים מסופקים עם התקנה נסתרת, שיכולה להיות גם ללא ברגים, המעניקה משטח מרשים בעל חזות אחידה. ואם לא די בכך, בחברה יספקו לכם לאורך השנים כל עבודת תיקון ותחזוקה נדרשת לדק, לרבות ניקוי יסודות, הסרת כתמים בלחץ מים גבוה, החלפת ברגים ולוחות פגומים.

חולמים בירוק?

צרו קשר ואנחנו מבטיחים לחזור אליכם בהקדם

  • facebook
  • facebook
3982

מתתיהו כהן גדול 13
תל-אביב, 6226813
office@yesodot.info

whatsapp

דילוג לתוכן